USOS UJ – co po studiach na kierunku E-gospodarka przestrzenna?
Ukończone studia licencjackie często stawiają absolwentów różnych kierunków przed pytaniem: co dalej? Jakie studia wybrać w celu uzupełnienia swojej wiedzy? Niejednokrotnie okazuje się, że wybór studiów magisterskich wcale nie jest prostym zadaniem. Wśród absolwentów studiów pierwszego stopnia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, dużym uznaniem cieszą się kierunki innowacyjne. Takim kierunkiem można nazwać 2-letnie studia magisterskie: e-gospodarka przestrzenna.
Przyszłościowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim
Studia na kierunku e-gospodarka przestrzenna są wynikiem pracy doświadczonych dydaktyków Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Powstały z myślą o osobach, dla których praca po studiach powinna opierać się nie tylko na teoretycznych zagadnieniach akademickich, ale również działaniach praktycznych wspieranych przez wykorzystanie najnowocześniejszych technologii.
Kierunek e-gospodarka przestrzenna jest skierowany do absolwentów studiów licencjackich kierunków przyrodniczych, społecznych i technicznych.
Program 2-letnich studiów magisterskich
Na podstawie informacji zawartych w systemie USOS UJ, program studiów na kierunku e-gospodarka przestrzenna składa się m.in. wykładów, ćwiczeń terenowych i godzin e-learningowych. Oprócz tego, na pierwszym i drugim roku, student wybiera moduły fakultatywne. Przedmioty, jakie są realizowane w ramach programu studiów to przykładowo:
- Modele i narzędzia w gospodarce przestrzennej.
- Marketing terytorialny.
- Pozyskiwanie danych geograficznych i infrastruktury informacji przestrzennej.
- Partycypacja społeczna w gospodarce przestrzennej.
- Zarządzanie projektami.
- Język angielski.
- Kursy do wyboru.
Duży nacisk kładzie się również na realizowanie zajęć z wykorzystaniem systemu USOS UJ oraz platformy e-learningowej. Szczegółowe opisy wszystkich przedmiotów dostępne są w USOS UJ, dostępnym na stronie internetowej: https://www.usosweb.uj.edu.pl/.
Praca po studiach na UJ
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie jest najstarszą uczelnią w Polsce, od wielu lat znajdującą się na najwyższych miejscach w rankingach odnośnie jakości kształcenia. Absolwenci studiów na kierunku e-gospodarka przestrzenna znajdą zatrudnienie chociażby w przedsiębiorstwach czy instytucjach administracji publicznej. Zdobyta wiedza pozwoli w pracy po studiach na specjalizowanie się w takich dziedzinach jak: gospodarka przestrzenna, planowanie przestrzenne, rozwój lokalny i regionalny, przedsięwzięcia rewitalizacyjne, decyzje lokalizacyjne, ochrona przyrody, analiza przyrodniczych i społeczno-ekonomicznych danych przestrzennych.
Ponadto, dla osób, które chciałyby zdobywać dalsze doświadczenie w wymienionych kategoriach, możliwe jest również podjęcie studiów III stopnia w zakresie geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej w Szkołach Doktorskich. Warto również wspomnieć, że Uniwersytet Jagielloński posiada szeroką ofertę studiów podyplomowych.
Zasady rekrutacji na studia na kierunku e-gospodarka przestrzenna
Podstawą przyjęcia na kierunek jest posiadanie dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów wyższych przez kandydata (licencjackich lub magisterskich). W przypadku osób, które ukończyły studia o innym zakresie niż geograficzne, powinny być przygotowane na nadrabianie zaległości wynikających z programu studiów.
Lista rankingowa kandydatów powstaje na podstawie wyników rozmów kwalifikacyjnych. Istotne w tym przypadku są motywacje i przygotowanie kandydatów do podjęcia studiów w danej dziedzinie naukowej. Komisja w swojej ocenie uwzględnia również zainteresowania kandydata oraz tematykę planowanej pracy magisterskiej.
Autorka artykułu:
Wiktoria – absolwentka nauk politycznych
i studentka kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
Źródło informacji:
- https://geo.uj.edu.pl/studiuj-z-nami/e-gospodarka-przestrzenna,
- https://geo.uj.edu.pl/documents/141809825/143094451/KATALOG+KURSOW+2019+E-GOSPODARKA_studia+rozpoczęte+w+roku+2018-19+i+wcześniej.pdf/9809bf2f-bd25-4b8b-b761-cd9be7b78694,
- https://geo.uj.edu.pl/studiuj-z-nami/zasady-rekrutacji.
Powiem szczerze, że wbrew pozorom kierunek nie zalicza się do tych najprostszych… trochę mnie kosztował wyrzeczeń ale opłaciło się 😀 Dziś pracuję tu gdzie chciałam i zarobki w zupełności mnie satysfakcjonują. Jeśli się wahasz – zachęcam 🙂