Jakie drzewka w donicach można uprawiać w domu?
Od lat królują w naszych mieszkaniach juki oraz palmy, które w naturalnym środowisku rosną swobodnie na dworze i osiągają znaczne wysokości. W domach hodujemy odmiany niższe i możemy cieszyć się podrównikową egzotyką w umiarkowanym klimacie. Jednak nie musimy się ograniczać do typowo liściastych odmian drzewek, zdobiących nasz pokój czy salon. Jest wiele owocowych rodzajów roślin, które z powodzeniem możemy trzymać w pomieszczeniu. Wystarczy tylko zapewnić im odpowiednią ilość światła i pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, która okazuje się wcale nie taka skomplikowana.
Jakie możemy uprawiać drzewka w domu?
Oprócz wspomnianych palm i juk, z powodzeniem możemy postarać się o inne, bardzo ciekawe drzewka w donicach do domu. Jednym z nich jest bonsai, wspaniałe drzewko do domu, które ma bardzo ciekawy pień. Jest on niesamowity w swych wygibasach, jakby zastygł w tańcu, nasłuchując ulotnej tajemniczej melodii.
Wypuszcza „kępki” z gałązkami pokrytymi liśćmi. Oczywiście, taki kształt nadawany jest przez człowieka. Drzewkiem w donicy do domu w stylu bonsai może stać się grab zwyczajny, buk, klon, wiąz, sosna, jałowiec, bluszcz, wierzba i wiele innych drzew, które dają się formować.
Jeżeli drzewko do domu zostanie przycięte przy czubku, nie będzie nam rosło w górę zbyt szybko. Przycinane gałęzie, nadawanie im kształtu kopuły lub stożka, nawijanie konarów na paliki, to wszystko zabiegi, które mają nadawać drzewkom w donicach do domu niesamowitych kształtów, budzące zachwyt w naszych oczach. Nazwę „bonsai” tłumaczy się jako „karłowate drzewko w naczyniu” (nazwa japońska).
Owocowe drzewka w domu, czy to możliwe?
Zaskakujące jest to, iż możemy z ogromnym sukcesem hodować drzewka owocowe w domu. Oczywiście, grusze i jabłka nie będą w naszym zasięgu, ponieważ jeszcze nie ma odmian karłowatych, tak niskich, by wydały owoce w zamkniętym pomieszczeniu. Poza tym nie są samopylne, czyli z braku owadów, trzeba byłoby kwiaty zapylać pędzelkiem.
Może w przyszłości tak się zdarzy, że będziemy hodować polskie owoce w doniczkach we własnym mieszkaniu i mieć wówczas świeże owoce prosto z drzewka, ale na razie mamy do dyspozycji inne rozwiązanie. To południowe drzewka cytrusowe w domu mogą zagościć z pełnym ich owocowym majestatem.
Owocowe drzewka w donicach do domu to:
- cytryny,
- pomarańcze,
- mandarynki,
- bananowce,
- oliwkowe,
- figowce.
Wszystkie te drzewka wydadzą nam owoce bez żadnych zabiegów dotyczących zapylania. Są samopylne, wiec ten problem nam odpada. Ważne jest natomiast, by odpowiednio drzewka cytrusowe w domu pielęgnować. Pilnować naświetlenia, temperatury otoczenia oraz wilgotności. Im cieplej w mieszkaniu, tym bardziej musimy zadbać o wilgotność. Ale np. drzewko oliwkowe jest lubi zbytnio obfitego podlewania. Zawsze musi być dużo światła rozproszonego (zbyt silne słońce może poparzyć liście).
Aby cieszyć się owocami na gałązkach jak najszybciej, kupujemy już odhodowane drzewka doniczkowe do domu, ponieważ jeżeli byśmy chcieli posiać pestkę z cytrusa, na owoc czekalibyśmy około 15 lat.
Drzewka owocowe w domu i ich wpływ na człowieka
Wszelka pielęgnacja roślin (w domu, ogrodzie) wpływa pozytywnie na nasz układ nerwowy. Uspokajamy się, a radość ze wzrostu drzewek doniczkowych w domu podwyższa nasz poziom szczęścia. Gdy wyrosną cytryny, mandarynki, banany, figi, oliwki w naszym własnym pokoju, będziemy mogli spożywać te owoce wolne od wszelkich pestycydów i innych chemicznych dodatków stosowanych rolniczo na plantacjach.
Drzewka doniczkowe w domu oczyszczają powietrze ze złej energii, poprawia się przepływ tej dobrej, co sami odczujemy, gdy wrócimy z pracy i pobędziemy chwilę wśród drzewek cytrusowych w domu. Już sam widok owocującego drzewka cytrusowego w domu poprawi nam nastrój i chętnie zabierzemy się do domowych obowiązków.
Czy można wystawiać drzewka na balkon?
Ciepła wiosna, gorące lato i delikatna jesień są sprzyjającymi porami roku, by owocowe drzewka cytrusowe mogły stać na balkonie. Jeżeli jest on od strony słonecznej, drzewka będą nam dobrze rosnąć. Niekorzystnie wpływa na drzewka tropikalne część północna. Po tej stronie drzewka na balkon w ogóle się nie nadają. To samo dotyczy okien wystawionych na stronę północną.
Przenosząc drzewka z balkonu na zimę do domu, zadbajmy o odpowiednią ilość światła i wilgotność. Jeżeli chcemy, by rośliny przeszły okres zimowej wegetacji, musimy je postawić w pomieszczeniach o temperaturze w granicach 5- 10 stopni Celsjusza. W razie zbyt małej ilości światła będziemy musieli posiłkować się odpowiednimi lampami naświetlającymi.
Autor tekstu:
Beata Goździk,
autorka książki „Bierz plecak i lecimy”
oraz lektor audiobooka o tym samym tytule.
Źródła:
-
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Bonsai,
- https://www.homify.pl/katalogi-inspiracji/358394/zywe-drzewko-do-salonu-jak-je-wybrac,
- http://www.4zmysly.pl/drzewka-i-krzewy-na-balkon.
Drzewko bonsai jest przepiękne – ale też swoje kosztuje 😉 Ja u siebie mam drzewo cytrynowe 🙂 Wymaga odpowiedniej pielęgnacji ale na prawdę jest intensywnie zielone i wspaniale zdobi wnętrze 😉