Jakie zioła pić w ciąży?
Nie ma obowiązku picia ziół będąc w ciąży, zwłaszcza, jeżeli unikałyśmy ich wcześniej. Jednak możemy sobie pomóc ziołowymi herbatkami w razie niewielkiego dyskomfortu podczas stanu brzemiennego. Jeżeli przed zajściem w ciążę stosowałyśmy w swej diecie zioła, musimy się im przyjrzeć i wyeliminować te, które obecnie mogą zaszkodzić, a pozostawić tylko te bezpieczne dla ciężarnej i rozwijającego się dziecka w jej łonie.
Jakie zioła pić w ciąży, by pomogły, a nie zaszkodziły?
Pomimo ciąży chodzimy do pracy, narażone jesteśmy tam na stres, dlatego dla uspokojenia nerwów możemy wieczorem przed snem wypić napar z rumianku lub melisy. Te dwa zioła w ciąży pomogą nam się odprężyć i mieć spokojne sny. Rano wstaniemy wypoczęte, gotowe na kolejny pracowity dzień.
Dobrze jest zaglądać do szkoły rodzenia, gdyż tam na bieżąco możemy dowiedzieć się, kiedy jakie zioło stosować, które odrzucić w danym momencie, a które pozostawić. Ogólnie bezpieczne zioła w ciąży to:
- rumianek,
- melisa,
- siemię lniane,
- imbir,
- mniszek lekarski,
- majeranek,
- przywrotnik pospolity.
Jakie zioła w ciąży pomagają przy niestrawności?
W czasie ciąży pojawiają się wzdęcia, odbijanie, zgaga. Szukamy wówczas porad, jakie zioła pić w ciąży, by tym dolegliwościom zapobiec. By nie czuć dyskomfortu pojawiającego się w układzie pokarmowym, przyda się nam napar z rumianku do picia. Numerem jeden wśród ziół w ciąży jest rumianek, który nie tylko ma działanie uspokajające. Działa też kojąco na żołądek i jelita, zapobiega skurczom mięśni gładkich układu pokarmowego. Może również powstrzymać wczesne objawy przeziębienia.
Jakie jeszcze zioła pić w ciąży, by pomóc sobie przy niestrawności?
Siemię lniane wyścieła śluzówkę przełyku, żołądka i jelit. Pomoże również zniwelować zaparcia. Mniszek lekarski jest bardzo pomocny. Nie zrażajmy się jego gorzkim smakiem. Tę goryczkę lubią wątroba i trzustka, potrzebują jej do swej regeneracji.
Jakimi ziołami w ciąży się ratować, gdy męczą nas nudności?
Nudności to mało przyjemny stan. Zdarzają się nam przeważnie w pierwszym trymestrze ciąży. Są uciążliwe zwłaszcza nad ranem, ale potrafią dokuczać przez cały dzień, niekiedy doprowadzając do wymiotów. Pomoże nam w tym imbir, doskonałe zioło w ciąży, najskuteczniejsze w postaci świeżej (starte kłącze imbiru wymieszać z miodem i sokiem z cytryny; zjadamy małe porcje) oraz gotowanej (pokrojone kłącze imbiru zalewamy wodą i gotujemy przez 20 minut, powstały odwar mieszamy z miodem i pijemy). Jest on również składnikiem tabletek dla dzieci mających chorobę lokomocyjną. Doradcy laktacyjni opierają się na badaniach naukowych, stąd twierdzą, iż imbir zmniejsza ryzyko poronienia.
Dodatkowo dobre są w niwelowaniu nudności rumianek, melisa i siemię lniane, a także majeranek, przywrotnik pospolity. Są słabsze od imbiru, jednak są w stanie złagodzić nudności oraz podrażnienia występujące podczas wymiotów (gardło, przełyk, śluzówka żołądka). Złagodzą dolegliwości brzuszne (skurcze) oraz wpłyną kojąco na układ nerwowy (rumianek, melisa). Odprężony umysł jest mniej podatny na torsje.
Czy doradca laktacyjny jest nam potrzebny w czasie ciąży?
W każdej szkole rodzenia spotkamy się ze specjalistami, którzy dzięki szerokiej wiedzy popartej doświadczeniem, wiadomościami ze studiów oraz prasy naukowej, są w stanie odpowiedzieć nam na każde nurtujące nas pytanie związane z przebiegiem ciąży. Dowiemy się o dolegliwościach, które są normalne podczas odmiennego stanu oraz o takich, które wbrew pozorom mogą być zagrażające donoszeniu ciąży lub źle wpływających na rozwój dziecka w naszym łonie. Fachowo przedstawione zostaną konkretne informacje o tym, jakie zioła w ciąży są bezpieczne, nie tylko o tych poruszonych w niniejszym artykule.
Dlatego warto poszukać sprawdzonej szkoły rodzenia, do której zaglądać będziemy co jakiś czas, korzystać z ćwiczeń pomagających wzmocnić mięśnie kręgosłupa oraz tych, które będą potrzebne w czasie porodu. Doradca laktacyjny jest nam potrzebny w czasie trwania ciąży, gdyż od niego dostaniemy fachową informację na temat jakie zioła pić w ciąży. Podpowie o rodzajach ziół, które należy wprowadzić w konkretnym czasie, by po porodzie cieszyć się piersiami pełnymi życiodajnego mleka dla maluszka. Będziemy też poinformowane, jakich ziół w ciąży i w okresie laktacyjnym unikać. Dotyczy to także ogólnie stosowanych przypraw do potraw.
Autor tekstu:
Beata Goździk,
mama trójki dzieci.
Autorka książki o wartkiej akcji pt. „Bierz plecak i lecimy”.
Źródła:
- Izabella Kijańska i Hanna Mojkowska, Zielnik polski, Wydawnictwo INTERPRESS Warszawa 1988, str. 182-184, 203-205, 215- 218, 231-234, 302-311.
Polecam pokrzywę. Nie dość, że ma działanie oczyszczające krew to także ma mnóstwo żelaza, a ono jak wiemy jest w okresie ciąży niezbędne dla prawidłowego rozwoju dzieciątka ?