Jak pielęgnować hibiskus w doniczce?
Jeżeli lubimy otaczać się kwiatami i mamy okna na południe, postarajmy się o takie gatunki roślin, które lubią dużo słońca. Mogą to być np. kwiaty wyłącznie zielone jak aloes, kaktus, agawa albo pięknie kwitnące kalanchoe, storczyk i hibiskus. Ten ostatni ma piękne kwiatostany o białych i pastelowych odcieniach różu, fioletu, czerwieni, żółci. Bliżej słupka płatki mogą mieć mocno czerwony odcień bez względu na barwę płatków korony.
Cechy charakterystyczne dla wielu gatunków hibiskusa
Gatunków hibiskusa jest około 200. W Polsce znamy zaledwie kilka. To m.in.:
- pełnokwiatowy (podobny do piwonii)
- bylinowy,
- bagienny,
- róża chińska,
- malwa sudańska (w herbatkach).
Hibiskus jest rośliną niesłychanie dekoracyjną, cieszącą oko przez cały okres kwitnienia. Każdy kwiatostan żyje jeden dzień, po czym zwalnia miejsce dla kolejnego kwiatuszka. Na uwagę zasługuje słupek zalążkowy w środku kwiatostanu, który ma długą szyjkę, a na niej osadzone są krótkie pręciki zakończone kulistym żółtym pyłkiem. Niektóre szyjki mają dwa rodzaje pręcików. Oprócz tych wymienionych są jeszcze drugie, wystające na samym szczycie szyjki (znamieniu) i mają na swych końcówkach czerwone kuleczki większe od żółtego pyłku.
Korona kwiatostanu hibiskusa ma po pięć płatków nałożonych na siebie z jednego boku. Mogą być też płatki oddalone od siebie i wówczas w ogóle się ze sobą nie dotykają. Liści hibiskus ma dużo i są one mocno zielone oraz błyszczące. W warunkach domowych najlepiej jest uprawiać hibiskusa o nazwie róża chińska.
Natomiast w ogrodzie możemy posadzić mrozoodporny gatunek pod nazwą bylinowy oraz bagienny. Ten drugi ma niesamowite duże kwiatostany. Zamawiając rośliny w sklepie ogrodniczym, zwróćmy uwagę na nazwę hibiskusa, by wiedzieć, czy kupujemy odmianę do domu, czy typową do ogrodu.
Które okno wybrać dla hibiskusa w doniczce?
Hibiskus jest rośliną pochodzącą z gorącego klimatu, więc jest ciepłolubny i uwielbia słońce. Dlatego hibiskusowi w doniczce najlepiej będzie na oknie wychodzącym na południe. Okno to musi mieć firankę odgradzającą kwiat od szyby. W ten sposób powstanie tzw. światło rozproszone, gdyż w naturalnych warunkach na hibiskusa padają różne cienie z innych otaczających go roślin.
Jeżeli mamy okna, które wychodzą na wschód i na zachód, przenoszenie hibiskusa w doniczce z jednego parapetu na drugi jest niewskazane. Roślina ta bowiem nie lubi zmian otoczenia. Będzie się czuła jak pogrążona w chaosie i nie będzie nam dobrze rosnąć, być może wcale nie zechce kwitnąć. Czuła jest także na dotyk, strasznie go nie lubi. Demonstruje to upuszczeniem pąków kwiatowych.
Jeśli mamy kotka lub pieska, który lubi wskakiwać na parapet gdzie stoi hibiskus, nie wróży to dobrą kondycją rośliny.
Pielęgnacja hibiskusa
Bez względu na gatunek hibiskusa, jego pielęgnacja jest podobna. Dotyczy to również modnego obecnie hibiskusa drzewka w doniczce. Jest to kwiat osadzony na długiej tyczce (zdrewniałej łodydze), na której szczycie rośnie kula hibiskusa z obfitych liści i ogromu kwiatostanów.
Każdy hibiskus lubi wilgotne podłoże. Jednak nie lubi stać w błocie, nawet ten bagienny. Musimy pilnować, aby gleba w doniczce była zawsze wilgotna. Zatem podlewanie musi odbywać się codziennie. Susza jest dla hibiskusa katastrofą. Pamiętajmy też, aby nie dotykać rośliny bez potrzeby. Szkoda by było, by spadły pąki kwiatowe z gałązki przed ich zakwitnięciem. Codziennie znajdziemy na parapecie opadłe kwiatostany, ale to te, które zdążyły przekwitnąć.
Gleba musi być lekko kwaśna i żyzna z domieszką próchnicy. Nawozimy przez wiosnę i lato nawozami dla kwiatów kwitnących. Jesienią ograniczamy podlewanie, by roślina mogła w naturalny sposób przejść w rodzaj zimowego uśpienia. Rośliny w internetowym sklepie ogrodniczym mają dołączoną instrukcję, jak sadzić, pielęgnować i nawozić zakupione kwiaty.
Czy hibiskus drzewko można postawić w ogrodzie?
Takiego hibiskusa możemy wystawić na dwór, ale musi to być już jego stałe miejsce. Musi być ciepłe, osłonięte od wiatru ze słońcem rozproszonym, czyli będą rosnąć nieopodal hibiskusa rośliny rzucające na niego od czasu do czasu delikatny cień.
Jesienią, gdy nocą będą temperatury spadać do 10 stopni Celsjusza, wnosimy hibiskusa do widnego pomieszczenia lub zostawiamy na dworze, opatulając go na noc słomą z rurkowatej trawy. Robimy z niej chochoła i zakrywamy całego hibiskusa. Gdy temperatura będzie coraz niższa także w dzień, hibiskus musi pozostać już całkowicie osłonięty ciepłym, ale przewiewnym chochołem.
Wchodząc na stronę internetowego sklepu ogrodniczego, będziemy mieli możliwość przyjrzenia się wszystkim dostępnym gatunkom hibiskusa i wybrać taki, który najbardziej nam się podoba.
Autor tekstu:
Beata Goździk – autorka książki „Bierz plecak i lecimy”
oraz lektor audiobooka o tym samym tytule.
Źródła:
- Andrew McIndoe, Krzewy ozdobne, 2007.
Z reguły hibiskus jest odporny na choroby. Jednak mój swego czasu zachorował i zaczęły żółknąć mu liście. Nie czekając przesadziłam go do większej doniczki i świeżej ziemi. Pomogło. Odniedał się i przepięknie kwitnie do dziś ?