Wykorzystanie borowiny w kosmetyce
Długotrwałe efekty kosmetyczne i piękny wygląd, to jedne z najbardziej istotnych kwestii dla osób w różnym wieku. Coraz więcej mówi się jednak o wykorzystaniu naturalnych składników do tworzenia wyrobów kosmetycznych. Jednym z nich jest borowina, która w postaci hydrolatu naturalnego stanowi absolutny must have w pielęgnacji ciała i twarzy. Co sprawia, że jest tak pożądanym składnikiem i jakie może mieć zastosowania?
Borowina w kosmetyce – czym jest i jak działa?
Borowina jest odmianą torfu o właściwościach leczniczych, które powstają na obszarach torfowisk wysokich z obumarłej roślinności bagiennej. Jest niezwykle pożądanym składnikiem wielu wyrobów kosmetycznych i leczniczych, ze względu na swoje właściwości. Jest bowiem stosowana m.in. w leczeniu chorób reumatycznych i ginekologicznych, a także może okazać się przydatna w przypadku niektórych schorzeń narządów wewnętrznych.
Jeżeli chodzi o zastosowanie borowiny w kosmetyce, to wiele firm farmaceutycznych oraz kosmetycznych podjęło się produkcji różnorodnych preparatów, niezbędnych do przeprowadzenia zabiegów borowinowych, takich jak m.in.: balsamy, toniki, maści, żele, kremy i wiele innych.
Najpopularniejsze zabiegi borowinowe
Borowina bardzo często wykorzystywana jest jako walor środowiska naturalnego w leczeniu uzdrowiskowym. Zabiegi borowinowe można spotkać w szpitalach i sanatoriach uzdrowiskowych, zakładach przyrodoleczniczych oraz poradniach zdrojowych. Różnorodne zastosowanie borowiny w kosmetyce, może przyjmować takie formy terapii jak:
- Kąpiele borowinowe,
- Okłady borowinowe,
- Plastry i maseczki borowinowe,
- Zabiegi z wykorzystaniem pasty lub maści borowinowej.
Największym powodzeniem cieszą się jednak okłady borowinowe, których zastosowanie może być naprawdę wszechstronne. Osoby stosujące tę formę terapii, zauważyły pozytywne zmiany w leczeniu takich schorzeń jak m.in.: choroby skóry, dolegliwości ginekologiczne, kontuzje mięśni i stawów lub choroby układu krążenia.
Jeżeli chodzi o najbardziej pożądane efekty wynikające z korzystania z zabiegów borowinowych, to należą do nich przede wszystkim: szybsza przemiana materii, wyższa odporność, łagodzenie bólu i stanów zapalnych skóry, rozszerzenie naczyń krwionośnych, rozluźnienie mięśni i znaczna redukcja bólu.
Hydrolaty naturalne z wykorzystaniem borowiny
Obecnie, coraz więcej miejsca poświęca się hydrolatom, czyli produktom powstającym w wyniku destylacji z parą wodną roślin. Dzięki temu, otrzymane kosmetyki są nie tylko w 100% naturalne, ale także ekologiczne. Według przeprowadzonych badań, hydrolaty składają się w 99% z wody, natomiast tylko 1% stanowią różnorodne związki aktywne. Uważa się, że hydrolaty działają dużo łagodniej i posiadają subtelniejszy zapach, przez co nie podrażniają nawet w przypadku zastosowania ich na skórę twarzy, całego ciała, czy nawet pod oczy. Wykorzystywana do otrzymania tego rodzaju kosmetyków borowina cieszy się dużą popularnością, a w szczególności zabiegi borowinowe, czyli np. okłady oraz kąpiele. W kwestii zastosowania w wyrobach kosmetycznych, hydrolaty przyjmują formę toników, maseczek, perfum lub mgiełek do ciała i twarzy. Naturalny hydrolat borowinowy z dodatkiem lipy, dostępny jest w internetowym sklepie z kosmetykami naturalnymi https://www.kosmetykanatury.pl/pl/p/Hydrolat-borowinowy-z-lipa/80.
Kto może stosować hydrolaty?
Hydrolaty naturalne, powstające z takich składników jak właśnie borowina, są niezwykle uniwersalnymi kosmetykami, które ze względu na sposób powstawania, posiadają pH o podobnej wartości co odczyn ludzkiej skóry. Sprawdzą się w szczególności w przypadku osób, które mają skórę wrażliwą, więc w codziennej pielęgnacji nie mogą pozwolić sobie na stosowanie chociażby olejków eterycznych.
Co więcej, hydrolaty pomagają osiągnąć efekt nawilżenia, odżywienia i regeneracji. Ze względu również na brak parabenów, substancji zapachowych czy alkoholu, łagodzą skórę.
Autorka artykułu:
Wiktoria – absolwentka nauk politycznych,
Studentka kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
Źródło informacji:
- http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.dl-catalog-01027e53-9eeb-498e-b4a5-458d61c4a965/c/16_RPZH_vol_62_nr_2-2011_225.pdf,
- http://www.phie.pl/pdf/phe-2005/phe-2005-1-022.pdf.
Oczywiście zgadzam się, że borowina ma mnóstwo właściwości. Jednak pamiętajmy, że w niektórych sytuacjach lepiej stosować ją wyłącznie zewnętrznie. Będąc w ciąża, czy zmagając się z nowotworem, żylakami lub ciśnieniem tętniczym warto zrezygnować z jej stosowania.