
Odwodnienie liniowe z polimerobetonu – komu się przyda?
Kanalizacja deszczowa to zagadnienie, które może interesować miejskich potentatów i lokalne władze samorządowe. Każdy z tych podmiotów ma bowiem środki i kompetencje, żeby ulepszyć i unowocześnić przestrzeń, w której pojawiają się ludzie – na przykład w związku z działalnością jakiegoś publicznego miejsca albo z racji tego, że to po prostu bardzo ważna trasa, biegnąca przez dany teren. Problem z kałużami, jakie tworzy na zabrukowanym terenie woda deszczowa, jest całkowicie uniwersalny, nie omija żadnego miejsca. Właśnie dlatego producenci systemów odwodnień nie zapominają także o tych klientach, którzy mogą szukać korytek i studzienek wykonanych z materiałów jeszcze bardziej wytrzymałych niż beton.
Gdzie jest potrzebne naprawdę mocne odwodnienie liniowe?
Woda zatrzymuje się wszędzie tam, gdzie nie może znaleźć sobie ujścia, dlatego tak często tworzy te nieestetyczne, a czasem nawet bardzo niebezpieczne kałuże. Niebezpieczne nie tylko w takim sensie, że łatwo w nich zachlapać ubranie albo zniszczyć buty – bo woda, która będzie się regularnie gromadziła w pobliżu jakichkolwiek fundamentów, może spowodować kosztowne, a czasem nawet nieodwracalne szkody. Zapobieganie takim sytuacjom leży w interesie każdego właściciela konkretnej posesji.
Jak już wspomniano, producenci takich części budowlanych, poświęcają znaczną część swojej oferty właśnie uwadze tych, którzy potrzebują naprawdę specjalistycznego wsparcia w walce z wodą w bardzo wymagających miejscach publicznych. Wówczas do akcji wkracza polimerobeton, czyli tworzywo znacznie wytrzymalsze od betonu. Producent odwodnień korzysta po prostu z nowoczesnego materiału, pochodzącego z grupy betonów – takiego, w którym cement zastępuje syntetyczna żywica, a całości dopełnia mieszanka piaskowo-żwirowa. To połączenie daje naprawdę zdumiewające efekty, bo tworzy substancję o zupełnie nowych parametrach, bardzo wytrzymałą i praktyczną.
Tam, gdzie odwodnienie liniowe mierzy się z obciążeniami naprawdę dużej wagi, warto postawić właśnie na polimerobeton. Jednak ogromna wytrzymałość mechaniczna to tylko pierwsza z jego cech. Jednocześnie wykazuje bardzo dobrą odporność na wszelkie czynniki atmosferyczne, takie jak mróz czy ulewne opady deszczu, niestraszna jej też obecność różnych substancji chemicznych. Polimerobeton sprawdzi się idealnie w wielu sytuacjach, na przykład jako tworzywo ścianek korytka czy studzienki umieszczonych tuż pod powierzchnią gruntu na terenie lotniska czy hali produkcyjnej. Takie ścianki udźwigną naprawdę dużo i pomogą w powstrzymaniu deszczówki w tych wymagających miejscach.