Oczko wodne krok po kroku
Właściciele ogrodów często aranżują na ich terenie oczko wodne. Budowa tej pięknej ozdoby działki nie jest skomplikowana, wymaga jednak dobrego zaplanowania. Można te prace zlecić firmie zajmującej się projektowaniem ogrodów, jednak satysfakcja z własnej pracy i jej efektów jest zdecydowanie więcej warta. Jak więc najlepiej podejść do tego tematu?
Wybranie odpowiedniego miejsca
Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma obszar, który będzie zagospodarowany pod oczko wodne w ogrodzie. Z jednej strony nie może być ono wystawione na stałe oddziaływanie promieni słonecznych, bo woda będzie się w nim szybko nagrzewała, co wpłynie na szybszy porost glonów. Z kolei oczko, które będzie schowane pod drzewami, przez spadające liście i gałązki, może się okazać obiektem częstych i żmudnych prac porządkowych. Poza samym zacienieniem koniecznie należy uwzględnić nitki instalacji podziemnych takich jak gaz, woda, kanalizacja, telefon i prąd. Chociaż może się zdarzyć, że budowa oczka wodnego nie wpłynie na ingerencję w instalację, to jednak przy jej awarii i konieczności naprawy trzeba będzie zupełnie usunąć zbiornik wodny.
Załącznik:
a4bgvsm7kznhx39.jpg
Wyznaczenie granicy
Budowę oczka wodnego zaczynamy od wyznaczenia granicy wykopu pod zbiornik. Wąż ogrodowy lub sznurek rozkładamy w miejscu planowanego stawu, nadając mu pożądany kształt. Zarys zbiornika wodnego możemy też wyznaczyć linią usypaną z piasku. Następnie wykopujemy nieckę stawu nieco głębszą niż jego planowana głębokość i poziomujemy ją. Na różnej głębokości modelujemy półki. Z dna usuwamy kamienie. Wokół gotowej niecki wykopujemy rowek, który po wypełnieniu żwirem zapobiegnie podsiąkaniu wody ze stawu do gruntu. Pozostawioną darń zdejmujemy.
Wyłożenie oczka folią
Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniej folii. Zależy to od warunków środowiskowych oraz funkcji planowanego oczka wodnego. Folia PCV lub geomembrana EPDM jest odporna na promieniowanie UV, wytrzymała na zgrzewanych łączeniach, odporna na starzenie, niepodlegająca biodegradacji, odporna na duże amplitudy temperatur, zachowująca swoje parametry oraz przyjazna dla zwierząt i roślin wodnych. Folię należy dokładnie zabezpieczyć podkładem z piasku, gliny i geowłókniny. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko uszkodzenia jej przez ostre kamienie oraz silnie ukorzeniające się rośliny, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przebiciem możemy także użyć zapór kapilarnych dla kłączy oraz folii zabezpieczających przed korzeniami. Wykładanie folii najlepiej zaplanować sobie, kiedy na zewnątrz jest już ciepło i sucho.
Rośliny w oczku wodnym
Lilie wodne, pałki wodne czy irysy nie tylko pięknie wyglądają na brzegu oczka wodnego albo w wodzie, ale także spełniają ważne funkcje: zaopatrują oczko wodne w tlen, dają schronienie zwierzętom oraz redukują nadmiar substancji odżywczych. Do łatwego sadzenia roślin w oczku wodnym służą specjalne koszyki na rośliny, wykonane z wysokiej jakości tworzywa, dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Pozwalają one na hodowlę roślin w wybranym miejscu i jednocześnie zapobiegają niekontrolowanemu przerostowi ich korzeni.
Partner artykułu: akwarystyczny24.pl