Szarfa treningowa – na co, komu?
Nie od dzisiaj wiadomo, że podstawą życia w zdrowiu, jest wykonywanie systematycznych treningów. To właśnie dzięki nim tryskamy energią, zachowujemy szczupłą sylwetkę i możemy cieszyć się sprawnym układem kostno-stawowym. Zaszczepienie tego zdrowego nawyku, jakim jest regularne uprawianie sportu, szczególnie ważne jest w przypadku najmłodszych. Kluczowe dla zbudowania prawidłowej postawy ciała, ukształtowania motoryki i nabycia odporności organizmu, są właśnie lata dziecięce, dlatego warto zachęcać pociechy do ciągłego bycia w ruchu i uczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego, które wcale nie muszą być nudne!
Ćwiczenia i gry zespołowe z szarfą – świetny sposób na zachęcenie młodych osób do aktywności fizycznej
W dzisiejszych czasach dzieci i młodzież nie przepadają za uczestniczeniem w zajęciach wychowania fizycznego. Często bywa tak, że już od najmłodszych lat korzystają ze zwolnień lekarskich, i całe zajęcia – podczas gdy ich rówieśnicy są aktywni – przesiadują na ławce. Trudno temu zaradzić. Zmuszanie młodych ludzi do bycia aktywnymi, raczej nic nie da, dlatego warto ich po prostu do tego zachęcić. Nic nie działa tak dobrze jak urozmaicanie treningów poprzez wprowadzanie różnorodnych ćwiczeń czy też gadżetów. Jednym z pomocnych narzędzi do uaktywnienia ludzi młodych są szarfy. Te pomocne gadżety nie należą jednak do nowości na rynku, używane są bowiem w przedszkolach i szkołach już od kilkunastu lat, co tylko jest dowodem na ich ponadczasowość.
Szarfy stanowią ważny element wyposażenia placówek dydaktycznych,sportowych i rehabilitacyjnych ponieważ pomagają w organizacji zajęć ruchowych dla dzieci i nadają się do wszelkiego rodzaju gier i zabaw zespołowych. Uczniowie w wieku wczesnoszkolnym potrzebują wielu bodźców, dlatego zastosowanie kolorowych szarf podczas zajęć korekcji wad postawy czy też w terapii integracji sensorycznej, sprzyja dobrej zabawie i pozwala wyeliminować znużenie. Dostępne na rynku szarfy najczęściej spotkać można, w zachęcających do działania, nasyconych kolorach: żółtym, zielonym, czerwonym i niebieskim. Dzięki nim podczas rywalizacji drużynowych, odróżnić będziemy mogli kompanów z własnej drużyny od przeciwników. Wystarczy, że każdy z zawodników przewiesi szarfę przez ramię i już żaden z uczestników gry nie pomyli się, wbijając piłkę do własnej bramki. Te barwne atrybuty można wykorzystać też podczas wyścigów – do oznaczenia linii startu i mety, oraz podczas przeciągania liny – np. do wyznaczenia jej środka.
Różnokolorowe szarfy można znaleźć w każdym sklepie sportowym – zobacz tutaj, a ich zakup to niewielki wydatek. Cena za sztukę to ok. 3-5 zł. Do wyboru mamy szarfy gładkie – wykonane z przyjemnego w dotyku materiału oraz szarfy z gęstym splotem (parciane), który zapobiega ich przemieszczaniu się czy spadaniu z ramienia.